Ev İşlerinde Vakit Kazanmanın İpuçları

Sosyal Medya Hesaplarınızda Paylaşın

Ev ve iş hayatının düzenli bir şekilde akması için yapılması gereken çeşitli rutinler var. Özellikle ev işleri bu konuda ön plana çıkıyor. Sadece evin düzenli olması için gerekli değiller. Düzenli bir ev, temiz kıyafetler ve verimli ayarlanmış bir düzen; iş hayatına da destek olabiliyor. Mesela yapılması gereken işlerdeki zamanların kısaltılması da başka yerlere vakit sağlayabiliyor. İşlere harcanan vakit azaltılınca insanlara daha fazla vakit kalabiliyor. Tabii ki düzenli evin aslında görünmeyen artıları da var. Mesela sabahları dağınık bir ortamda giyinmek ve toparlanmamak daha uzun sürebiliyor. Yeri geldiğinde cüzdan ve anahtarın ev içinde aranması da bir diğer küçük aksaklık. Etrafta toparlanmamış eşyalara harcanıp da uzayan vakitler de bu durumlara eklenebilir. Bu işlere harcanan vakitleri kısarak hafta sonuna önemli bir zaman kazanmak mümkün. Fakat vakit kazanmayı direkt olarak bir saat az iş yapmak olarak görmemek lazım. Günlük rutinlerde 5’er ve 10’ar dakika zaman kazanmak aslında hafta sonunda önemli bir zamana tekabül ediyor. Haliyle küçük küçük yerlerde tasarruf etmek görünmeyen bir zaman sunabiliyor.

Bekleme Sürelerini Azaltmak

Ev işlerinin bakımı esnasında beklemelere önemli bir vakit gidebiliyor. Mesela, bir yemeğin pişmesine on dakika kala bir iş sıkıştırmak çoğu zaman mümkün değil. Bu durumda genelde telefona ve televizyona bakılabiliyor. Fakat bekleme sürelerini üst üste bindirerek bir organizasyon yaparsanız bu süreler azalabilir. Bu süreleri dinlenme olarak da kullanabilirsiniz, fakat bu da farklı işlerin bir arada yapılmasına engel değil. Mesela bulaşığın bekleme süresinde yemek malzemelerini hazırlayın, yemeğin bekleme süresinde bulaşıkları yerleştirin. Tabii ki bu tarz işlemler için sayıca fazla eşyaya ihtiyaç vardır. Mesela, bir tencere yıkanırken diğerinin boşta kalmaması gerekiyor. Haliyle evdeki çeşitli eşyaların sayısını artırarak iş bölümü yapabilirsiniz. Bu sebeple tencere seti fiyatları arasında inceleme yapmak isteyebilirsiniz.

Yenilikçi Teknolojilerden Faydalanmak

Farklı teknolojilerin kullanılması belki de zaman tasarrufu açısından en kolay yöntem. Gelişmiş teknolojilerde çok daha verimli iş yapabilen cihazlar oluyor. Mesela, çamaşır makinesi modelleri arasında hem daha kısa sürede yıkayan hem de az enerji harcayan modeller var. Bunun üstüne, akıllı programlar ve fonksiyonlar ile daha da vakit kazanılabiliyor. Mesela, kir ve gerekli olan programın akıllı sistemlerle hesaplandığı durumlarda harcanan vakit de azaltılabiliyor. Entegre ev sistemleri de teknolojinin nimetleri arasında. Çeşitli akıllı cihazları bu sistemler ile bağlayıp kullanabiliyorsunuz. Böylece birçok komutu uzaktan verebiliyorsunuz. Bu tarz kullanımlarda akıllı telefonlar kilit bir yerde. Özellikle uzaktan kontrol ve ev dışından komut vermek için kullanılabiliyor. Fakat akıllı telefonların yanında çeşitli akıllı ürünler de kullanılabiliyor. Bunlar arasında akıllı saat gibi portatif ürünler de var. Tercih edilebilecek akıllı teknolojiler arasında şunlar bulunuyor:

  • Akıllı televizyonlar
  • Akıllı saat
  • Akıllı çamaşır makinesi
  • Akıllı bulaşık makinesi
  • Akıllı hoparlörler
  • Robot süpürgeler

Zamanı Doğru Kullanmak

Bekleme sürelerini üst üste bindirerek dinlenmeyi verimli kılabilirsiniz. Farklı aktiviteler arasında birbirleriyle örtüşen bir zaman da yaratılabilir. Tabii ki bunun için biraz pratik ve biraz da gözlem gerekiyor. Nerede hangi vaktin kaybedildiğini belki de not almak isteyebilirsiniz. En nihayetinde, teknolojinin nimetleri de size büyük vakit kazandırabilir. Başka işlerinizi yaparken uzaktan komutlar verebilirsiniz. Bekleme sürelerini iyice ortadan kaldırıp, evde olmadan ev işini kontrol edebilirsiniz. Hayat standartlarının yanında boş vakit kazanmak için de bu tarz ürünler tercih ediliyor.

evden eve nakliyat - İş Dünyası - Sağlık, Sosyal Medya - Oyun

deneme bonusu veren siteler