Türk mutfağının vazgeçilmezi yoğurdun içerdiği 10 vitamin ve mineral

Sosyal Medya Hesaplarınızda Paylaşın

Yoğurt sindirimi kolaylaştırıp bağırsakların çalışmasına yardım eder. Laktoz içeriğinin süte göre az olması nedeniyle sindirimde avantaj sağlıyor. İçerdiği probiyotikler sayesinde sindirimin yanında vücut bağışıklığını da destekler.Yoğurt, içerdiği kalsiyum sebebiyle kemikleri güçlendirir ve korur. Bu nedenle osteoporozun (kemik erimesi) önlenmesinde de büyük önem taşır.Kalsiyumun en önemli işlevi kemik ve diş sağlığını korumak ve gelişimlerini sağlar. Dolayısıyla büyümenin hızlı olduğu dönemde, hamilelikte ve emzirme döneminde kalsiyuma ihtiyaç daha da artış gösteriyor.

Fosfor yönünden çok zengin

Yoğurt, fosfor yönünden de zengindir. Fosfor,hücrelerde yer alan DNA ve RNA moleküllerinin temel yapıtaşlarıdır. Hücredeki tüm enerji döngüsünü sağlar. 200 g yani bir kase yarım yağlı yoğurdun yüzde 36’sı karbonhidrat, yüzde 32’si protein ve yüzde 32’si yağdan oluşuyor. Bir kase yoğurt ortalama 100 kcal’dir.

İşte yoğurdun içerisinde bulunan vitamin ve mineraller:6.8 g protein, 3,5 g yağ, 8.2 g karbonhidrat,100 mg sodyum, 320 mg potasyum, 230 mg kalsiyum, 200 mg fosfor, 10 mg kolesterol, 44 iu A vitamini, 2 mg C vitamini.

Yoğurdun yeşil suyunu dökmeyin

Yoğurt bakterileri faaliyetleri sırasındaB1,B2,B3vitaminleri sentezler. Dolayısıyla bu vitaminler de cilt sağlığı konusunda vücudu destekler.Yoğurdun yeşil suyu kesinlikle dökülmemeli. İçerdiği yüksek miktardaki riboflavin büyüme, doku yenilenmesi ve enerji metabolizmasında görevli.Yoğurt günün her öğününde tüketilebilir. Ana yemeklerde veya ara öğünlerde tercih edilebilir.

Günde en az 1 kase yoğurt tüketin

Günlük tüketilmesi gereken yoğurt miktarı diğer süt gruplarının tüketim durumuna göre değişiklik gösterir. Eğer diğer süt ürünleri tüketilmiyorsa ve kişinin kalori ihtiyacına göre uygunsa porsiyon artırılabilir. Gün içerisinde süt ve peynir tüketiliyorsa günlük en az bir kase yoğurt tüketimi yeterli. Ancak hiç tüketilmiyorsa bu 3-4 kaseye çıkabilir.

Alıntı Metni

Diğer Sağlık Haberleri İçin TIKLAYIN !

evden eve nakliyat - İş Dünyası - Sağlık, Sosyal Medya - Oyun

deneme bonusu veren siteler